Department of Technical Education, Training & Skill Development Govt. of West Bengal

Faculty & Staff

Faculty & Staff

# Faculty Name Designation
1 Giridhar Maji Lecturer in Electrical Engineering
2 AVIJIT DUTTA Lecturer in Mining Engineering
3 SANJIB DEB Lecturer in Electrical Engineering
4 RAHUL PAL Lecturer in Civil Engineering
5 NAMRAJIT DEY Lecturer in Electrical Engineering
6 MRINMOY GHOSH Lecturer in Metallurgical Engineering
7 Ajitesh Barman Lecturer in Metallurgical Engineering
8 SADHAN MOHANTA Lecturer in Civil Engineering
9 DEBNATH RAHA Lecturer in Physics
10 SAIKAT DAS Lecturer in Metallurgical Engineering
11 Golam Sarware Jahan Lecturer in Mining Engineering
12 RAJAT SUBHRA BHOWMIK Lecturer in Mechanical Engineering
13 SUJIT BANERJEE Lecturer in Mechanical Engineering
14 ARUN NANDI Lecturer in Humanities
15 Dr Anup Kumar Hajra Lecturer in Chemistry
16 Asikul Islam Lecturer in Mining Survey
17 Subhash Chandra Shil Lecturer in Mining Survey
18 Janardan Das Lecturer in Mining Survey
19 Pankaj Kumar Lecturer in Mining Survey
20 DR. SABITRI MAJHI Lecturer in Mathematics
21 Siddhartha Sankar Mandal Lecturer in Foundry Technology
22 JAYANTA KUMAR DAS Lecturer in Electrical Engineering
23 UTTAM KUMAR CHATTERJEE Senior Clerk
24 PROBHAT KUMAR MAZUMDER Workshop Instructor / Instructor (Fitting)
25 ANSHUMAN GHANTY Cashier
26 RAJA CHAKRABORTY Library Assistant
27 ASHOK KUMAR DHANI Darwan
28 SUBHAS CHANDRA DAS Darwan
29 HARENDRANATH MONDAL Cook
30 GITA HADI Sweeper
31 MANIK CHANDRA BANIK Group D
32 DHARAM DAS Mali
33 RAGUNATH GOSWAMI Laboratory Attendant
34 NIRANJAN DAS Darwan
35 BISWAJIT BARUA Group D
36 SHYAMAPADA TUDU Group D
37 BISWANATH SHAW Laboratory Attendant
38 KRANTI KUMAR YADAV Peon
39 SURAJ DAS Cook
40 ASHIS SAHA Head Clerk
41 BHAIRAB CHATTERJEE Darwan
42 ASHOK HELA Sweeper
43 UJJAL DAS Laboratory Assistant (Metallurgy)
44 UDAYSANKAR GANGOPADHYAY Group D
45 ANNAPURNA HALDAR Assistant Cook
46 ANUPAM RAY Laboratory Assistant (Metallurgy)
47 JOYDEB DAS Workshop Instructor (Welding)
48 NABIN CHANDRA SEN Workshop Instructor / Instructor (Mechanical Engineering)
49 BIKASH HALDAR Cook
50 DURGI HADI Karmabandhu
51 SOUMEN GORAI Workshop Instructor / Instructor (Turner)
52 KRISHNENDU CHATTERJEE Workshop Instructor / Instructor (Computer Software Technology)
53 SOUMITRA BANERJEE Workshop Instructor / Instructor (Electrical Engineering)
54 MOUSUMI ROY Laboratory Assistant (Chemistry)
55 SATARUPA MALLICK Matron
56 DHRUBAJYOTI DOLAI Accountant
57 Nikhil Jyoti Bhattacharjee Lecturer in Mining Engineering
58 RANJIT BAURI Group D
59 BISWANATH HAZRA Darwan
60 NAZRUL ISLAM Lecturer in Mathematics
61 RIYA MONDAL Lecturer in Foundry Technology
62 SABYASACHI DEY Lecturer in Civil Engineering
63 BIPLAB CHATTARAJ Lecturer in Electrical Engineering
64 Partha Tewari Lecturer in Computer Application
65 SANDIPAN CHATTOPADHYAY Workshop Instructor (Welding)
66 BAPPA MAJI Lecturer in Mathematics
67 DINESH SINGH Lecturer in Mechanical Engineering