Department of Technical Education, Training & Skill Development Govt. of West Bengal

Faculty & Staff

Faculty & Staff

# Faculty Name Designation
1 PALASH MOHINTA Lecturer in Civil Engineering
2 PRITI DAS Lecturer in Computer Science and Technology
3 Mousumee Kerketa Lecturer in Food Processing Technology
4 Kuntal Mitra Lecturer in Electrical Engineering
5 SEKHAR GHOSH Lecturer in Mechanical Engineering
6 Swagata Bhattacharjya Lecturer in Food Processing Technology
7 Rukshana Parveen Lecturer in Civil Engineering
8 Subrata Das Lecturer in Mechanical Engineering
9 Prosenjit Roy Lecturer in Computer Science and Technology
10 PROLAY MUKHOPADHYAY Lecturer in Civil Engineering
11 Suman Podder Lecturer in Computer Science and Technology
12 Debashis Sengupta Lecturer in Mechanical Engineering
13 Partha Chakraborti Lecturer in Civil Engineering
14 NANDA DULAL BANERJEE Lecturer in Computer Science and Technology
15 Paulami Chakraborty Lecturer in Food Processing Technology
16 Anwesha Mukherjee Lecturer in Food Processing Technology
17 APURBA KUMAR GUPTA Lecturer in Civil Engineering
18 PRATYUSH DAS Lecturer in Electrical Engineering
19 Rupa Chatterjee Lecturer in Electronics and Instrumentation Engineering
20 Barun Bhattacharya Junior Lecturer in Civil Engineering
21 Goutam Hazra Lecturer in Mathematics
22 Nirmalendu Maji Lecturer in Electrical Engineering
23 Soumen Bandyopadhyay Foreman (Electrical)
24 Upali Mukherjee Upper Division Clerk
25 Rohininandan Jana Lecturer in Physics
26 Sudipta Bhajan Laboratory Assistant (Physics)
27 Basusri Maity Lecturer in Humanities
28 Khokan Das Typist Grade I
29 Tushar Kumar Nag Lecturer in Electronics and Instrumentation Engineering
30 ARIJIT DEY Group D
31 Asit Kumar Sarkar Lecturer in Mechanical Engineering
32 Subhojit Mallick Lecturer in Food Processing Technology
33 CHAYAN KUMAR BASAK Lecturer in Electrical Engineering
34 MRINMAY KANJILAL Lecturer in Electronics and Instrumentation Engineering
35 SUMITRA SAHA Accountant
36 DEBASISH DEY Stenographer
37 SUDIP RAJBANSHI Group D
38 Somnath De Workshop Instructor / Instructor (Mechanical Engineering)
39 Anup Kumar Debnath Workshop Instructor / Instructor (Food Processing Technology)
40 DIPTI JANA Group D
41 Santinath Chakraborti Workshop Instructor / Instructor (Food Processing Technology)
42 Atanu Tarafdar Head Clerk
43 Shyam Sundar Paul Peon
44 SUJIT KUMAR SIKDAR Group D
45 Pinaki Das Junior Lecturer in Electronics and Instrumentation Engineering
46 SUSHIL SAHA Group D
47 Partha De Junior Lecturer in Chemistry
48 MONOJIT PAUL Group D
49 Suparna Bhandary Laboratory Assistant (Computer Science and Technology)
50 Bipul Chakraborty Workshop Instructor / Instructor (Fitting)
51 Subhas Ranjan Purkait Group D
52 Debabrata Biswas Workshop Instructor / Instructor (Electrical Engineering)
53 Uttam Halder Group D
54 Sunil Mondal Group D
55 Manotosh Das Workshop Instructor / Instructor (Mechanical Engineering)
56 Banibrata Chakraborty Workshop Instructor / Instructor (Fitting)
57 Tapas Kumar Roy Workshop Instructor / Instructor (Mechanical Engineering)
58 Anup Kumar Mondal Workshop Instructor / Instructor (Electrical Engineering)
59 Sharmistha Saha Workshop Instructor / Instructor (Electronics & Instrumentation Engineering)
60 SAONLI SENGUPTA Workshop Instructor / Instructor (Computer Science and Technology)
61 SOMENATH DE Workshop Instructor / Instructor (Forging)
62 Simantini Sengupta Workshop Instructor / Instructor (Computer Science and Technology)
63 Debasis Mondal Lecturer in Electronics and Instrumentation Engineering
64 MANNU NAYEK Group D
65 JOYDEB DEB Group D
66 RATUL KAR Lecturer in Mathematics
67 AMRITA KUMAR MONDAL Workshop Instructor (Welding)
68 BHASKAR NASKAR Group D
69 DIPAK HALDER Laboratory Assistant (Electrical Engineering)
70 SURATH GAYEN Group D
71 PABITRA KUNDU Store Keeper
72 CHINMAYA MUKHERJEE Lecturer in Civil Engineering
73 SAYANI SIKDER Lecturer in Electrical Engineering
74 CHANDAN MANDAL Lecturer in Mechanical Engineering
75 RAJITA CHANDA Lecturer in Humanities
76 GOUTOM HAZRA Lecturer in Civil Engineering